Jak začít se symptotermální metodou – 5 prvních kroků!

Bájím o symptotermální metodě, vyzdvihuji její přínosy, říkám, že umožňuje prožívat společnou intimitu hluboce, odevzdaně, bez umělého narušení antikoncepcí. Parádní život!!! Jak k tomu ale dojít? Tolik pravidel, podmínek, zápisů, vyhodnocení a manžel ještě tomu nevěří, jak se potom k tomu mám stavět já??? Mám se do toho pouštět? Vůbec to není tak lehké a skvělé!!!

Ano, máte pravdu, když si vzpomenu na své začátky… asi bych se nemohla ani trochu pochválit.
S budoucím manželem jsme se o symptotermální metodě (nějaké starší) dozvěděli už na předmanželské přípravě, ale protože jsme plánovali mít velkou rodinu, nějak zvlášť jsme se tomu nevěnovali. Teď vím, že to byla už první chyba.

Kdy jsme se začali o STM zajímat?

Řešit jsme to začali, až když jsme si řekli, že jsme doma všichni – máme 5 úžasných dětí – a další jsme po odpovědném zvážení už neplánovali. Jak to udělat, když jsme nechtěli používat umělou antikoncepci, kondom a přerušování je velice nespolehlivé! A navíc toužíme žít v souladu s naším manželským slibem – odevzdávám se Ti, přijímám Tě celou /celého i s Tvou plodností… BEZPODMÍNEČNĚ…

Vzpomněla jsem si na tu předmanželskou přípravu a začala brouzdat po internetu. Informací spousta a to jich ještě před pěti lety nebylo tolik!
Rozhodovala jsem se, kterou cestou jít, hledala jsem, kde nabízejí „to nejlepší“, což v našem překladu bylo to nejvíce ověřené a spolehlivé.

Mimo jiné jsem našla i Centrum naděje a pomoci (Cenap) v Brně a tam jsem si objednala Průvodce symptotermální metodou a koupila teploměr. Začala jsem Průvodce číst a také se i občas měřit. Bylo to šílený!!! Kojila jsem, zapomínala se ráno měřit, natož zaznamenávat, a abych si dokázala záznam, který vypadal jako noty na buben, nějak vyhodnotit, tak to už vůbec ne.

Nechci na to být sama – Nechám si pomoci!

Asi po 5 měsících jsem se naštvala a přihlásila se na kurz symptotermální metody do Brna do Cenapu. Jestli tedy ta metoda k něčemu je, tak ať mi to tam vysvětlí a dokážou mně to. Kurz trval 2 soboty. Co tam budu dělat, kdo bude hlídat děti? Co když jsem jen vyhodila peníze?


Už po první sobotě jsem se vrátila úplně nadšená! Lékařka a zkušená poradkyně mně vysvětlily metodu komplexně, věty z Průvodce, které jsem doteď četla, mně začaly dávat smysl. A pokud tomu člověk porozumí a někdo zkušený mu zodpoví zdánlivě třeba i „hloupé“a záludné otázky typu: „Jak se měřit, když kojím v noci, vstávám různě.“, začne to člověka bavit a je daleko více motivovaný!


U mě to prakticky znamenalo, že jsem se naučila měřit tělesnou bazální teplotu i když kojím a jak to prakticky dělat. Také moje záznamy se staly více pravidelné, protože jsem toužila vyhodnocovat už i své menstruační cykly, ne jen cvičné tabulky. Chtěla jsem porozumět, co se v mém těle děje, zda mám ovulaci a kdy. Zda mám zdravý menstruační cyklus a kdy jsme společně s manželem plodní a kdy ne.


Samozřejmě nešlo to hladce hned od začátku, ale postupně jsme získávali s manželem důvěru v metodu, a když jsem sama cyklus neuměla vyhodnotit, věděla jsem, kde mám oporu, na koho se mohu obrátit a požádat o pomoc.

Takže pro začátek doporučuji těchto 5 kroků:

  • 1. KROK

Kupte si v lékárně teploměr. Teploměr doporučuji skleněný buď klasický lékařský nebo skleněný bazální. Pokud někdo chce používat digitální teploměr (doporučuji třeba právě pro kojící maminky), určitě si kupte teploměr, který měří na dvě desetinná místa, a ihned po zakoupení si v něm vyměňte baterii, protože nevíte, jak dlouho kde na skladu ležel. Navíc digitální teploměr nejdříve začne měřit špatně, než přestane měřit úplně. Cena teploměru je od 100 Kč až třeba po velice kvalitní skleněné bazální teploměry v ceně 350 Kč.

  • 2. KROK

Najděte si kurz symptotermální metody pokud preferujete rychlejší cestu k poznání Vaší společné plodnosti a nechcete dělat mnoho chyb ve vyhodnocování Vašich menstruačních cyklů. V těchto kurzech se naučíte sledovat vlastní tělo, vše zaznamenávat, pochopíte hormonální pochody ve Vašem těle. Naučíte se pravidla pro vyhodnocení, vyhodnocovat cykly a vše si v klidu vyzkoušíte na cvičných cyklech, abyste v těch svých záznamech nedělali zbytečné chyby.
Kurzy jsou v různých cenových relacích např. od dotovaných kurzů za doporučený příspěvek přibližně 500 Kč až po kurzy, které stojí 2500 Kč. Kurzy dotované pořádají většinou centra pro rodinu, která mají zájem zpřístupnit tuto zdravou metodu všem rodinám. Já nabízím jak dotované kurzy, tak kurzy placené, které vysílám on-line a může se na ně přihlásit kdokoliv.

  • 3. KROK

Chcete-li studovat sami, objednejte si Průvodce symptotermální metodou od Cenapu – je to jediný tištěný materiál, kde jsou všechna pravidla pohromadě a nejsou tam žádné chyby a zavádějící informace (jako například na internetu). Tento Průvodce stojí včetně tištěných záznamových tabulek 150 Kč.
Průvodce si pročtěte – není dlouhý – má pouze 24 stran a hodně obrázků! Pokud něco v Průvodci nepochopíte – označte si to!!!

  • 4. KROK

Vyhledejte si certifikovaného poradce nejlépe z Aliance poradců symptotermální metody (jsou po celé České republice) a požádejte ho o konzultaci a zodpovězení Vašich dotazů. Konzultace Vašeho cyklu stojí od 100 Kč a konzultace hodinová či výuka STM většinou od 250 Kč za hodinu. Často ženám stačí nastudovat Průvodce symptotermální metodou a k tomu jedna až dvě konzultace s poradcem a vystačí si na celé období svého reprodukčního věku :-).

  • 5. KROK

Začněte sledovat všechny příznaky, jak k Vám promlouvá Vaše tělo, a tyto příznaky zapisovat. Nemyslím tím jen Vaši tělesnou bazální teplotu, ale také hlen hrdla děložního a všechny pocity na vnějších rodidlech – sucho, vlhko, kluzko atd. Co také můžete sledovat, je proměnlivost nálady během cyklu, bolestivost a napětí v prsou, bolestivost v podbřišku, (ne)chuť na sex apod. Brzy totiž zjistíte, jak nádherně jste cyklická a jak se v průběhu cyklu měníte v souvislosti se změnami hormonálních hladin v těle.


Závěrem bych podotkla, že symptotermální metoda nám má sloužit. Ne opačně. Takže nechtějme být hned ve všem dokonalé (to ani úplně nejde), ale přijímejme naše malé postupné krůčky, které nás vedou k poznání své cykličnosti, plodnosti, zdraví a také v manželství k bezpodmínečnému přijímání jednoho druhým.
Pochvalme se za každý maličký pokrok, úspěch a v případě potřeby se nebojme požádat o pomoc, radu a podporu.

Dopřejme si ten luxus mít se rádi, žít zdravě,

to znamená bez umělé antikoncepce!

Ze srdce přeje Markéta

 

Dlouhodobě se věnuji lidské plodnosti a neplodnosti. Učím své klienty žít zdravě bez antikoncepce. Učím je vědecké metodě na bezpečné rozpoznání plodné a neplodné fáze menstruačního cyklu. Těchto znalostí mohou využít, když chtějí otěhotnět nebo naopak se spolehlivě vyhnout početí dítěte. Zároveň život dle přirozených zákonitostí zvyšuje vzájemnou lásku, úctu a umožňuje vyjadřovat svou lásku pravdivou a hlubokou řečí našeho těla. Můj příběh si přečtěte zde>>