Velice důležitý je důvěrný rozhovor maminky a dospívající dcery na toto téma.
Udělejte si na tento rozhovor čas a najděte si klidné místo.
Jako chodí dcera pravidelně k dětskému lékaři, případně k odborným lékařům, je třeba, aby začala pravidelně chodit i ke gynekologovi. Dobré samozřejmě je, aby předtím už věděla, jak funguje její tělo, menstruační cyklus, pohlavní orgány atd. S tímto tématem Vám může pomoci program Pomocník pro mamku a dceru nebo živá setkání, která na toto téma připravuji.
Maminka může dceři doporučit svého lékaře, pokud je u něj spokojená, ale nechme ve svobodě dceru si vybrat, kam půjde. Také je dobré respektovat výběr pohlaví ošetřujícího gynekologa.
Pokud chce navštívit lékaře, kterého neznáte, zjistěte si o něm informace, reference od jiných maminek, dospívajících dcer. Následně můžete navštívit s dcerou webové stránky lékaře, podívat se na jeho /její fotku. Dívka by měla jít na prohlídku dobrovolně a je dobré, aby k lékaři měla důvěru. Je normální, že dívka má přirozený stud a návštěvy se obává. Dívka je v citlivém období dospívání, mění se její tělo a najednou se má svléknout u doktora. Proto je dobré, aby věděla proč a jakou důležitost to má pro její zdraví.
Ve věku 15 – 18 let je nutné, aby na první vyšetření přišla dívka s doprovodem, není ovšem nutné, aby doprovod (většinou maminka) byla u samotného vyšetření. Je dobré se dívky zeptat, zda u vyšetření maminku chce či nikoliv a respektovat to.
Mamka může být velkou psychickou oporou a také většinou má přehled o anamnéze rodiny, kterou je nutné při zakládání karty lékaři sdělit.
Není jednoznačný názor na to, kdy poprvé navštívit gynekologa. Vždy je potřeba použít zdravý rozum. Většinou se to děje mezi 15 – 18 rokem dívky. Doporučuje se ještě před zahájením pohlavního života.
Při první návštěvě dívku čeká pravděpodobně ultrazvukové vyšetření přes břicho (někdy prostřednictvím vaginální sondy) a vyšetření prsou.
Následně gynekolog vyzve dívku k odložení spodní části oblečení v odděleném prostoru (kabinka či za paravánem). Někdy se dívka cítí lépe, když má sukni, ve které může přecházet z odkládacího prostoru na gynekologické křeslo (sukně není podmínkou 😊). Pak následuje:
Následně se liší prohlídka, pokud už byl u dívky první pohlavní styk či nebyl.
Pokud dívka nemá menstruaci a je jí 17 let (někdy i dříve) – většinou provede lékař důkladnější vyšetření, zda zde nejsou vývojové vady, např. nevyvinutá děloha apod. Také si více všímá tělesné hmotnosti, především podváhy.
Velice důležitá je důvěra dívky v lékaře a celkové uvolnění při vyšetření. Prosím, maminky, aby na toto dívky obzvláště upozornily, že na vyšetřovacím křesle je nutné se uvolnit, výrazně to usnadňuje prohlídku a snižuje možné nepříjemné pocity.
Doporučení při první návštěvě je, aby si lékař více s dívkou povídal, než vyšetřoval. I o to můžete lékaře požádat.
Ráda bych se také zmínila o výtoku. Výtok je normální do 2 měsíců po porodu děvčete vlivem hormonů od maminky. Následně zhruba do 9. roku dívky výtok nemívají. Po 9. roce se může začít objevovat a je to vlivem produkce estrogenu. Může to být i delší dobu, než přijde první menstruace. Pokud není výtok zelený, žlutý, zapáchající, je v pořádku. Více k tzv. výtoku či lépe řečeno hlenu hrdla děložního a společné plodnosti páru vysvětluji zde.
Ještě před započetím menstruačního cyklu dívky doporučuji, aby dívka rozuměla své cykličnosti, plodnosti, menstruačnímu cyklu, aby si vážila fungování vlastního těla a dobře se přijímala jako žena. Aby měla tu důvěrnou osůbku (nejlépe mamku), se kterou o těchto tématech může kdykoliv mluvit, koho se může na cokoliv ptát, s čímkoliv svěřit a v právě v tomto Vám může být velice nápomocný Pomocník pro mamku a dceru nebo živé programy pro mamku a dceru, které Vám pomohou Váš důvěrný vztah nastartovat, prohloubit a v lásce udržovat.
Držím palce, ať je Vám spolu dobře a jste spolu rády.
Inspirováno z:
https://www.gynprenatal.cz/prvni-gynekologicka-prohlidka
https://sancedetem.cz/jak-se-neobavat-prvni-navstevy-na-gynekologii