Prožily jsme to mnohé z nás. Čas dospívání plynul, otázky přibývaly, odpovědi nepřicházely. Žila jsem v době, kdy se nemluvilo ani o dospívání, natož o fyzických či psychických změnách, které jsem prožívala. Příprava na přerod v ženu se omezila na hodinovou přednášku o menstruaci a hygieně v tomto období od paní doktorky z naší nemocnice. Některá z nás měla to štěstí, že jim pár slov o menstruaci řekla jejich maminka, ale většinou až v době, kdy jsme zděšené přiběhly za ní, že krvácíme.
Měla jsem to podobné. Jsem z té generace, která získávala zaručeně nejlepší informace z „Bravíčka“ (časopis pro dospívající z 90. let:)) a pak jsem si to sama, případně za pomoci své podobně informované kamarádky, rovnala ve své hlavičce a aplikovala do praxe.
Dnes už jsme na tom lépe, tedy jak v které rodině. Dnes se už o ženských záležitostech a menstruaci mluví více, děvčata mají velké množství zdrojů informací – mohou si je přečíst na internetu, podívat se na YouTube, diskutovat o nich třeba na sociálních sítích. Stačí jim to?
Ano, bohužel některým musí…
Pokud ovšem čtete tento článek, věřím, že vaše princezna v tom nezůstane sama!!!
Dívkám často chybí reálný vzor, důvěrné rozhovory s mamkou, možnost dotazování se, společně strávený čas s ženou, která už prošla náročným obdobím dospívání. Chtějí prožívat vztah, ve kterém mohou společně vzpomínat, řešit problémy dneška a plánovat, co bude dál a hlavně otvírat i ty nejtajnější a nejchoulostivější otázky.
Maminky, mě nevyjímaje, se často takových důvěrností obávají, protože nemají osobní zkušenost, nikdy něco podobného nezažily. A uvědomit si právě toto je začátek změny, ze které může mít užitek nejen naše dospívající princezna, ale i maminka sama.
Kde ale začít? Položila jsem si několik otázek:
Co mně, když jsem byla dospívající, chybělo ve vztahu s maminkou?
Co bych ráda slyšela od své maminky, co bych chtěla vysvětlit právě od ní?
S čím jsem se nejvíc trápila?
Čemu jsem nerozuměla?
S čím jsem se jí nikdy nesvěřila a trápilo mě to?
Taky jsem se zamyslela nad svými „kdyby“. Co to znamená? Mnohokrát jsem ve svém životě řekla: „Kdyby mně někdo včas řekl to a to, určitě bych neudělala v životě to a to (někdy i velké chyby).“
A to jsou právě témata, po kterých touží naše princezny. Ony nepotřebují slyšet naše dokonalé příběhy, ale právě naše přiznání:
„Mně o tom nikdy nikdo neřekl a mně to chybělo.“
„Nevěděla jsem, koho se mám zeptat.“
„Mamince jsem se bála svěřit.“
„Záleží mně na tobě, proto si chci s tebou povídat o tom a o tom…“
Vzory, to je to, po čem dospívající dívka touží, i když to určitě nepřizná, že by tím vzorem mohla být právě jejich mamka. Nevědomky naše princezny nasávají a přijímají to, jak přijímáme své ženství, mateřství a plodnost my – jejich matky. Vycítí z nás, zda si vážíme svého ženství, své odlišnosti od mužů, zda rozumíme své cykličnosti, menstruačnímu cyklu, zda ho umíme přijmout a vážit si ho nebo jen se snažíme „přetrpět naše dny“.
Dívka vnitřně přejímá, zda mamka se vnímá jako krásná žena, která má hodnotu, váží si sama sebe, pečuje o sebe, umí si odpočinout, když to potřebuje. Nebo jestli je maminka ta, která všem slouží, vše má na starost, za vše odpovídá, vše musí udělat a staví sebe na poslední místo. Já mám hlavně v oblasti odpočívání a péči o sebe veliké rezervy…
Co tedy můžeme pro svou dospívající princeznu udělat?
Prosím, začněte s tím v době, kdy vás budou vaše princezny ještě rády poslouchat!!! O pár let později by se vám mohlo stát, že už tolik ochotné nebudou.
Já sama chodím na školy a učím vztahovou a sexuální výchovu. Děti běžně ve 3. třídě chtějí vysvětlit slovo sex a další slovíčka, která slyší kolem sebe. Chtějí vědět, jak se objeví miminko u maminky v bříšku, chtějí slyšet o přirozených procesech v oblasti plodnosti – o vajíčku a spermii. Dívenky ve čtvrté, páté třídě se mě chodí o přestávkách ptát na nejtajnější otázky v oblasti cykličnosti a menstruace….
V dnešní době některé dívky začínají menstruovat v 10 letech, výjimečně i dříve. Kdo vám zaručí, že ta vaše princezna nebude mezi těmi prvními?
Neznamená to, že ji vybavíte na cestu do školy nějakou tou hygienickou pomůckou, ale právě, že ji vysvětlíte, jakou hodnotu má dobře fungující ženské tělo, v čem spočívá krása plodnosti, jak můžeme být nádherně cyklické a rozumět změnám ve vlastním těle. Důležité je naučit ji vážit si i období menstruace, umět ji přijímat a pomoci dceři toto období správně prožívat.
Základy sexuální výchovy jsem se snažila pokládat svým dětem už od mateřské školky, nyní mám však sedmiletou dceru a vše výše uvedené budu poprvé aplikovat do praxe ne jako lektorka, ale poprvé jako matka. Tak pojďte do toho se mnou!!!
Konkrétní pomocí na této cestě by vám mohl být i víkend pro matku a dceru, který budu lektorovat.